демократизаци

демократизаци
з.б.п.

Орфографический словарь осетинского языка. - Владикавказ: Издательство «Алания».. . 2002.

Игры ⚽ Поможем написать курсовую

Смотреть что такое "демократизаци" в других словарях:

  • демократизација — (грч. demos, krateo) 1. спроведување на демократските начела и постапки во животот ширење на демократијата 2. приближување на нешто (наука, уметност и сл.) до широките народни слоеви, приспособување кон народните потреби …   Macedonian dictionary

  • сунјатсенизам — кинеско народноослободително движење чиј основач е кинескиот револуционер демократ Сун Јат Сен (1886 1925) чие учење се засновувало врз три принципа: 1. национална независност (што во неговото учење била дефинирана под изразот национализам ) 2.… …   Macedonian dictionary

  • чартизам — (анг. charter) социјално движење на англиските работници во првата половина на 19. век против крупните капиталисти (работниците праќале петиции во кои барале остварување на своите права и демократизација на државната управа) …   Macedonian dictionary


Поделиться ссылкой на выделенное

Прямая ссылка:
Нажмите правой клавишей мыши и выберите «Копировать ссылку»